Vše nejlepší do nového roku 2019

autor: | Led 1, 2019 | Blog

Rok se s rokem sešel a je tu opět čas novoročních předsevzetí. Také se vám už někdy stalo, že nejdéle po měsíci se vše vrátilo do starých, zaběhnutých kolejí? Pojďme to letos zkusit jinak. A začněme tou nejcennější věcí, vlastním zdravím.

Věcí, které máme, si často začneme vážit, až když o ně přijdeme

Nevím, zda je to původní myšlenka amerického miliardáře Warrena Buffeta, nebo ji od někoho převzal, na tom vlastně nesejde. Důležitý je její obsah: Během natáčení biografického dokumentu přišel Warren Buffet do nějaké americké základní školy a diskutoval s tamními žáky. Řekl:

Vyberte si teď a tady jakékoli auto chcete a zítra od něj dostanete klíčky. Opravdu, jakékoli. Říkáte si, jaký v tom asi bude háček. To auto bude jediné, které v životě budete moci mít. Co vás napadne jako první? Asi se o něj budete muset co nejlépe starat, když bude jen jedno. A s vaším tělem je to podobné. Žádné další už nedostanete.

Věcí, které máme, si často začneme vážit až tehdy, když o ně přijdeme. Se zdravím je to podobné. Mám kamaráda, který se už řadu let neukázal v zubní ordinaci. Ve všech myslitelných aspektech je to, dalo by se říci, „opravdový chlap“. Za práci vzít umí, drží slovo, je to poctivec. K zubaři se ale bojí. Návštěvu bude odkládat možná tak dlouho, až bude pozdě.

Leitmotivem všeho, o co se Akademie Budějovice snaží, je svěží myšlenky pro svěží změny. Je jasné, že nejde změnit vše najednou. Petr Ludwig, autor českého bestselleru Konec prokrastinace, říká moc velkým porcím předsevzetí „vyděsit slona.“ Čím radikálnější změna, tím víc hrozí, že od ní dříve či později odstoupíme, že to vzdáme.

Udělejme změnu. A držme se jí

Začněme proto třeba jen jednou věcí a dodržme ji. Co takhle nevynechat v roce 2019 ani jednu preventivní prohlídku u lékaře? Do nového roku vám přeji vše nejlepší – a samozřejmě – pevné zdraví!

Jan Petrtyl,
předseda místní skupiny ČKA České Budějovice