Ohlédnutí za přednáškou Kladný přístup k životu
Přinášíme vám záznam a shrnutí toho nejdůležitějšího z přednášky Kladný přístup k životu, která se konala v Českých Budějovicích 21. března 2019.
Audiozáznam přednášky Kladný přístup k životu
Optimismus se lze naučit. Jak na to?
21. března 2019 jsme v prostorách audiosálu Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích přivítali ředitele nadačního fondu Lepší senior, pana Ing. Zdeňka Svobodu, CSc. Hlavním tématem přednášky, která byla cílena zejména na dříve narozené, byl recept, jak se naučit mít kladný přístup k životu.
Zdeněk Svoboda postupoval systematicky. Začal prezentací konkrétních věcí, které v běžném životě sice moc nevnímáme, ale dokazují, kam jsme se jako lidská civilizace posunuli – a měli bychom za ně být opravdu rádi. Ať už to je pitná voda tekoucí z kohoutků, zásadně vyšší průměrná délka života než u našich předků, nebo to, že jsme dokázali vyslat člověka na Měsíc.
Následovalo pojednání o tom, jak vlastně ve věci pozitivního/negativního náhledu na život funguje lidský mozek. V tomto směru nemohlo nezaznít i téma amygdala (jedna z nejstarších částí mozku), které ve své českokrumlovské prezentaci zmiňoval i Radkin Honzák.
Důležité však je, co konkrétně můžeme udělat, abychom dokázali vidět sklenici poloplnou a ne poloprázdnou. A zde přišel na řadu nástroj, který se jmenuje Lístek vděčnosti. V podstatě jde o to, abychom si každý den večer napsali 3 konkrétní věci, které nám ten den udělaly radost, i kdyby to byly maličkosti. Podstatné je si uvědomit, že se zdaleka nedějí jen negativní věci, a dokázat čerpat z těch pozitivních.
Navíc – u naprosté většiny situací si můžeme vybrat, jak budeme reagovat (a nejednat tedy pudově, jak by nám radila amygdala).
Přednáška byla protkána konkrétními praktickým příklady lidí a jejich (velmi silných) příběhů, které dokazují, že i v těžkých životních situacích je možné uchovat si optimismus. Ten se projeví ve vyšší spokojenosti a také v delším životě. A nakonec – optimismus je nakažlivý. Budete-li šířit dobrou náladu, „nakazíte“ jí i ostatní, a také oni ji budou šířit dál.
Lístek vděčnosti je vlastně velmi jednoduchý nástroj. Stačí, když si každý večer napíšete alespoň 3 pozitivní věci, které se v daný den staly. A je to!