Je koupel v ledovém rybníku lehčí než studená sprcha?

Úno 11, 2024 | Nadcházející akce

Jak se žilo a slavilo v Českém Krumlově v době barokní - plakát

Jsme moc rádi, že do cyklu přednášek můžeme zařadit jedno doslova velmi osvěžující téma. Prezentovat jej bude na slovo vzatá odbornice na otužování, paní Mgr. Lucie Hanáčková Bicková.

Z otužování se v posledních letech stal doslova fenomén. Řada lidí mu doslova propadla. Ale jak se říká – když dva dělají totéž, není to totéž.

Sociální sítě jsou plné videí a fotografií, na nichž se lidé předhánějí v tom, jak dlouho vydrží v ledové vodě apod. Ale při této aktivitě rozhodně nejde o to někoho trumfnout.

Především je důležité, aby otužování člověka bavilo a abychom z něj měli radost. Jde o rozumnou míru, znalost svých možností a postupné zlepšování.

V rámci přednášky budeme věnovat pozornost mimo jiné i těmto tématům:

  • Co je vlastně otužování
  • Jaké má blahodárné účinky
  • Jak začít
  • Na co dát pozor
  • Osobní zkušenosti

Za sebe mohu říci, že pro mě osobně je opravdu koupel ve studeném rybníku (dopřávám si ji 1x týdně) lehčí než každodenní ranní a večerní studená sprcha (ty si dopřávám každý 5x týdně).

Do tohoto stavu jsem se dostal za půl roku. Ještě v létě 2023 jsem byl ryze teplomilný člověk. S otužováním jsem začal v červenci 2023 a první venkovní koupel jsem si vyzkoušel v polovině října.

Co pro mě bylo největším překvapením? Jak snadno si na studenou vodu člověk zvykne a jak moc jsem ji začal mít rád. Dřív jsem nejen koupání v zamrzlém rybníce, ale i (zdůrazňuji pouze rozumně dlouhý) pobyt venku v mrazu jen tak v tričku považoval za něco, co se mě rozhodně netýká. Teď si nedovedu představit život bez toho. A co je nejlepší? Šlo to opravdu snadno.

Těšíme se na vás 17. dubna v 18:30 v Jihočeské vědecké knihovně.

Za Akademii Budějovice

Jan Petrtyl